Metoda projektování a realizace budov díky BIM je velkým technologickým krokem vpřed

Zatímco v řadě západních zemí se technologie zpracování stavebních projektů pomocí BIM již pevně etablovala, v českém stavebnictví je její využívání prozatím doménou spíše větších firem. Proto se projekční kancelář DELTA Group ČR rozhodla pro natočení série BIM podcastů, které Vás uvedou do obrazu. Při jejich poslechu se dozvíte, jak jsme na tom s BIM a digitalizací stavebních procesů v Čechách, a to v různých fázích stavebního projektu.

Podle Erika Štefanoviče, jednatele projekční kanceláře DELTA Group ČR, začíná být v branži plánování stavebních projektu BIM již pomalu standardem. „Je štěstí, že máme poměrně mnoho investorů, kteří si výhody BIM uvědomují,“ uvádí. „S metodou informačního modelování budov jsme se setkali již velmi dávno. V té době ještě nebyl tento fenomén tak známý a naše první kroky řídili naši kolegové z mateřské firmy DELTA Group v Rakousku.“

Marcela Kolářová, mluvčí společnosti DELTA Group, spatřuje zásadní přínosy, které BIM model stavebního projektu garantuje ve velkém posunu v efektivitě práce, vyšší transparentnosti a také snížení chybovosti v rámci celého procesu. „Pod pojmem informační modelování staveb se v počátku chápalo vše, co nějakým způsobem reflektovalo i třetí – prostorový rozměr. Proto se snažíme klientům zdůraznit, že BIM není virtuální realita ani smíšená realita. BIM je zcela nový přistup k projektování, jehož výsledkem je BIM model tzv. digitální dvojče, což je v podstatě komplexní databáze informací o projektu, na kterém může pracovat celý projekční tým současně, obsahuje velké množství dat a informací, jejichž hloubku detailů si sám zadavatel nadefinuje.“ Zatím platí, že od ledna 2024 by mělo být v Česku využití BIM povinné u všech nadlimitních veřejných zakázek.

Majitelé budov obvykle bojují se ztrátou dat a informací

BIM jsou velmi cenná data a informace v digitální podobě, které zefektivní investorovi další kroky při postupu zpracování projektu. At už ve fázi výběrového řízení na zhotovitele stavby nebo fázi realizace, kde dokáže BIM model velmi významně eliminovat chyby při výstavbě. Ještě cennější je v případě dokončení objektu, kdy máte v podstatě rodný list své budovy. „Investor od nás jako projekční kanceláře dostává do rukou velmi hodnotný nástroj. Komplexní databázi informací pro facility management, který bude budovu několik desítek let provozovat a spravovat, rekonstruovat atd.“, uvádí Štefanovič. Je nutné si uvědomit, že BIM není virtuální realita, ta je jen malou součástí výhod BIM projektování. Možnost nasadit si 3D brýle a projít se budovou dříve, než stojí je velmi lákavé. „Tato možnost je vrcholem komplexního „ledovce“, která srozumitelně ukazuje investorovi, zda dostane skutečně to, co požaduje. Je třeba, aby investoři vnímali BIM spíše jako souhrn informací a transparentních postupů, který vnesou do jejich stavebního projektu zcela nový a velmi efektivní přístup k přípravě, realizaci a užívání objektu. Poskytujeme spoustu nejrůznějších konzultací a pomoci při zadávání BIM projektu, protože jsme si vědomi, že leden 2024, na kdy je zatím vládou odsunuta povinnost zadání státních nadlimitních zakázek v BIM, se neodvratitelně blíží,“ uzavírá téma BIM jednatel projekční kanceláře DELTA Group Erik Štefanovič. DELTA Group ČR společně s moderátorem Petrem Karbanem, šéfredaktorem online portálu Hospodářské komory ČR: KomoraPlus.cz připravila sérii podcastů ve kterých se snaží definovat co vlastně přináší BIM do stavebních projektů navíc? Jak vzdálený je horizont, kdy budeme v Čechách metodou BIM skutečně běžně projektovat a stavět nové budovy? Na tyto základní otázky dostanete odpovědi ve 4. dílech podcastů BIM JAKO FENOMÉN. Naleznete zde na Spotify popřípadě si můžete jednotlivé díly poslechnout na YouTube. Věnovali jsme se těmto tématům: 1.díl: BIM a projekce 2.díl: BIM a digitalizace stavebního řízení 3. díl: BIM a realizace výstavby 4. díl: BIM a facility management (provoz a správa budovy) Máte dotazy? Zájem o konzultaci? KONTAKTUJTE NÁS! Informace a kontaktní osoby přímo na naše odborníky na přípravu stavebních projektů v BIM (Building Information Modeling) ZDE. DELTA Group ČR: office@delta-group.cz, tel: 568 800 800 Referenční projekty projektované v BIM si můžete prohlédnout ZDE.

Publikováno: 13. 01. 2023

Kategorie: Nemovitosti

Autor: Alena Švandová