Rekonstrukce hal - ušetřete v nákladech na vytápění

Revitalizace průmyslových areálů

Rostoucí poptávka po výrobních a skladových prostorech neustále tlačí ceny vhodných stavebních pozemků směrem vzhůru. Zároveň v okolí větších měst už trh naráží na nedostatek takových to míst, spojený s neochotou k záboru další zemědělské půdy v extravilánu obcí. Proto se investice do nových výrobních nebo montovaných skladových hal obrací k dříve opomíjené alternativě, k výstavbě na tzv. „zelené louce“, tedy k revitalizaci starších průmyslových a zemědělských objektů. Dříve tato varianta byla brána jako nákladnější a s řadou omezení, kterým se pokud možno bylo dobré vyhnout.

Změna trendů

K změně trendu a uvažování zájemců o výstavbu nových skladových a výrobních prostor vede nejen nedostatek a cena nových pozemků, ale i změna v přístupu k revitalizaci brownfieldů pomocí nejrůznějších dotačních projektů. Výhodou je rovněž využití napojení na již existující dopravní a technickou infrastrukturu. Odpadá i častá potřeba změny územního plánu, která často projektování nových staveb neúměrně prodlouží.

Starší průmyslové halové objekty mají často nosnou ocelovou nebo železobetonovou konstrukci. Jsou tedy velmi variabilní. Konstrukci haly je možné doplnit o nejrůznější vestavby, které lze využít pro budoucí kanceláře. Materiály použité na obvodový a střešní plášť jsou z dnešního pohledu nevhodné a v drtivé většině nesplňují tepelně-izolační nároky na moderní a komfortní provoz. Celková demontáž opláštění a jeho nahrazení kvalitními sendvičovými panely s pěnovým nebo minerálním jádrem se nabízí jako nejefektivnější varianta.

Provedení montáže

Často jsou panely montovány i ve svislém směru se skrytým spojem. Celkově tak fasáda není přerušována dalšími klempířskými prvky a působí velmi čistě. Tyto plochy můžou být doplněny o nejrůznější vstupní portály, slunolamy nebo předokenní žaluzie. Budova může být rovněž obložena alubond deskami, designovými panely nebo vlnitými plechy.

Běžně je možné dodat opláštění až do síly 200mm, které v kombinaci s efektivním vytápěním například pomocí tepelných čerpadel a fotovoltaickými panely na střeše, posouvají halu do kategorie energeticky pasivních staveb. Návratnost investice je i díky skokovému zdražování energií velmi rychlá. Střešní plášť je možné zvolit i skládaný lemovaný atikou. Samozřejmostí je výměna oken, průmyslových vrat a dveří. Široká nabídka barevných provedení sendvičových panelů ve spojení s jejich profilací, dokáží oživit původní nevzhlednou budovu.

Revitalizace starší montované haly

Revitalizace starší montované haly je jedním z nejsnazších a nejúspornějších možností, jak si v krátké čase pořídit výrobní, skladovou nebo administrativní budovu, která bez kompromisů nabídne komfortní zázemí pro zaměstnance. Zároveň umožní dotvořit Vaši firemní identitu pomocí neotřelých architektonických řešení, kombinujících špičkové materiály s funkčními designovými prvky.

Publikováno: 16. 11. 2022

Kategorie: Finance

Autor: Alena Švandová