15 nejúspěšnějších firem na světě

Nejúspěšnější světové společnosti mají mnoho společného. Mají dobrý obchodní model, talentované a oddané zaměstnance a závazek k dokonalosti. Těchto 15 společností, od technologických gigantů po maloobchodní velmoci, dosáhlo celosvětového úspěchu a zůstává na špičce svých oborů. Článek vznikl ve spolupráci s https://devine.cz/.

1. Apple

Apple je nejhodnotnější společností na světě s tržní kapitalizací přes 3 biliony USD. Tento technologický gigant způsobil revoluci ve způsobu, jakým komunikujeme s technologiemi, od iPhonů po sluchátka AirPods.

2. Microsoft

Společnost Microsoft je nejvýznamnější firmou na světě a druhou nejhodnotnější společností na světě s tržní kapitalizací přes 2 biliony USD. Tento softwarový gigant stojí za některými z nejoblíbenějších operačních systémů, jako jsou Windows a Xbox.

3. Amazon

Společnost Amazon je největším hráčem na trhu, a to jak v oblasti prodeje, tak v oblasti prodeje: Amazon je třetí nejhodnotnější společností na světě s tržní kapitalizací téměř bilionu USD. Tento gigant v oblasti elektronického obchodu způsobil revoluci ve způsobu nakupování, od doručování potravin až po online streamovací služby.

4. Alphabet

Alphabet je mateřská společnost Googlu a je čtvrtou nejhodnotnější společností na světě s tržní kapitalizací přes 1,2 bilionu USD. Google je nejoblíbenějším vyhledávačem na světě a stojí za některými z nejpopulárnějších služeb, jako jsou Mapy Google a Dokumenty Google.

5. Berkshire Hathaway

Společnost Berkshire Hathaway je pátou nejhodnotnější společností na světě s tržní kapitalizací přes 0,6 bilionu USD. Tento konglomerát řídí Warren Buffett a vlastní některé z nejznámějších světových společností, jako jsou Geico a Duracell.

6. Facebook (Meta Platforms)

Facebook je šestou nejhodnotnější společností na světě s tržní kapitalizací přes 448 miliard USD. Tento gigant sociálních médií má více než 2 miliardy aktivních uživatelů a je jednou z nejoblíbenějších platforem pro spojení s přáteli a rodinou.

7. Walmart

Největší hodnota společnosti Walmart, která je nejhodnotnějším obchodním řetězcem na světě, je tzv: Walmart je sedmou nejhodnotnější společností na světě s tržní kapitalizací tměř 400 miliard USD. Tento maloobchodní gigant má více než 11 000 obchodů ve 28 zemích a je největším maloobchodním prodejcem na světě.

8. Alibaba

Alibaba je osmou nejhodnotnější společností na světě s tržní kapitalizací přes 267 miliard USD. Tato čínská společnost zabývající se elektronickým obchodem je největší světovou společností v oblasti online a mobilního obchodu.

9. Tencent

Společnost Tencent je největším obchodním řetězcem na světě a je devátou nejhodnotnější společností na světě s tržní kapitalizací přes 460 miliard USD. Tento čínský internetový gigant stojí za některými z nejoblíbenějších aplikací na světě, jako jsou WeChat a QQ.

10. Johnson & Johnson

Johnson & Johnson je desátou nejhodnotnější společností na světě s tržní kapitalizací přes 419 miliard USD. Tento zdravotnický gigant stojí za některými z nejznámějších značek na světě, jako jsou například Band-Aid a Listerine.

11. ExxonMobil

ExxonMobil je jedenáctou nejhodnotnější společností na světě s tržní kapitalizací přes 458 miliard USD. Tento ropný a plynárenský gigant je jednou z největších veřejně obchodovaných společností na světě.

12. JPMorgan Chase

JPMorgan Chase je dvanáctou nejhodnotnější společností na světě s tržní kapitalizací přes 417 miliard USD. Tento bankovní gigant je jednou z největších finančních institucí na světě.

13. Royal Dutch Shell

Společnost Royal Dutch Shell je největším akcionářem na světě a je třináctou nejhodnotnější společností na světě s tržní kapitalizací přes 178 miliard USD. Tento ropný a plynárenský gigant je jednou z největších energetických společností na světě.

14. Nestlé

Společnost Nestlé je největším světovým výrobcem potravin a nápojů na světě: Nestlé je čtrnáctou nejhodnotnější společností na světě s tržní kapitalizací přes 300 miliard USD. Tento potravinářský a nápojový gigant stojí za některými z nejoblíbenějších značek na světě, jako jsou Nescafé a Kit Kat.

15. Toyota

Toyota je patnáctou nejhodnotnější společností na světě s tržní kapitalizací téměř 200 miliard USD. Tento automobilový gigant stojí za některými z nejoblíbenějších automobilů na světě, jako jsou Corolla a Prius.

Publikováno: 18. 02. 2023

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Alena Švandová