ČEZ - od uhelné elektrárny k atomové

Tuzemský energetický gigant. Tak lze jednou větou charakterizovat společnost ČEZ, která je největším tuzemským výrobcem elektřiny. Jedná se také o mateřskou firmu spadající do Skupiny ČEZ, která sdružuje i další společnosti, hlavně ze segmentu související s elektřinou. ČEZ však nyní ryze tuzemskou společností, a to pokud jde o pole působnosti. Svou silnou pozici má i v řadě jiných zemí, a to především v rámci středu a také jihovýchodu Evropy.

Jaké je pole působnosti společnosti ČEZ?

Většina lidí zná ČEZ hlavně jako společnost, která do jejich domácností a firem dodává elektřinu. Tedy jako dodavatele energií. S tím ale souvisí i distribuční služby, které se také nabízejí. Dále nelze opomíjet ani to, že se jedná o firmu, která realizuje těžbu uhlí, stejně jako o firmu, která je sama přímým výrobcem elektrické energie. Jsou však i směry, které s elektřinou příliš nesouvisí. Jako ideální příklad zmiňme to, že ČEZ nabízí i služby virtuálního telefonního operátora. Stejně tak lze oslovit firmu v případě, kdy máte zájem využívat dodávku tepla, stejně jako je možné ČEZ i jako dodavatele zemního plynu.

Největší v mnoha ohledech

Když se podíváme na velikost firmy ČEZ, musíme říci, že se jedná o největší firmu v zemi, pokud jde o celkové zisky. Pokud jde o celkové tržby, řadí se na druhé místo. Také jde o firmu, která je na druhém místě co do počtu celkových zaměstnanců. Prvenství má známá Škoda Auto, tedy prestižní výrobce automobilů.

ČEZ vlastní desítky tuzemských elektráren

Že jde v oblasti energetiky u tuzemského giganta, to potvrzuje i množství elektráren, které vlastní a provozuje. Jsou to třeba jaderné Dukovany a Temelín, stejně jako nechybí elektrárny uhelné. Jsou tu ale i ekologické směry, které reprezentují desítky elektráren vodních, elektráren větrných, stejně jako elektráren fotovoltaických, které však byly pro nastavené dotační podmínky velmi kritizovány.

Publikováno: 22. 12. 2017

Kategorie: Podnikání v ČR

Autor: Alena Švandová