Jak správně používat zemní vruty?

Léto je v plném proudu a podle meteorologů nás čeká období plné sluníčka a vysokých teplot. Rozhodli jste se, že toho využijete a postavíte na své zahradě dřevostavbu? Ať už plánujete položit základy pergoly, terasy nebo třeba zahradního domku, máte několik možností, jak to udělat. Nejčastější druhy zemní kotvy jsou klasické betonové či ocelové patky a zemní vruty. Pokud však začnete betonovat novou dřevostavbu, potřebujete k tomu stavební povolení, nebo alespoň stavební ohlášku, což v případě použití zemních vrutů není třeba. V tomto článku jsme pro vás sepsali podrobný návod, jak zemní vruty používat a mnohem více.

Co jsou zemní vruty?

Jedná se o typ zemní kotvy, který slouží k efektivnímu ukotvení stavby. Celý proces kotvení probíhá bez přítomnosti vody. Zemní vrut je druh žárově pozinkovaného šroubu. Zinek má z účel chránit vruty před korozí.

Aplikování zemních vrutů

Nemusíte se bát, že byste nezvládli zemní vruty zavrtat do země, s nadsázkou to dokáže i malé dítě. Stačí vám si pořídit dlouhou ocelovou tyč. Pokud však tyč nemáte k dispozici, postačí roxor. Zemní vrut má na horní částí otvor, do kterého roxor vložíte. Poté točivými pohyby vrut postupně zavrtáváte do země, to je vše co musíte udělat. Někdy je však zemina příliš tvrdá na snadný průnik vrutu, a proto použijte speciální T klíč, který vám poskytne větší rameno síly.

Výhody zemních vrutů

Zemní vruty kromě snadné manipulace i instalace, nabízí celou řadu dalších výhod.
  • Jednoduchá demontáž stavby – Pokud chcete stavbu přemístit, stačí vruty vytáhnout.
  • Dlouhá životnost – Některé firmy uvádí, že životnost zemních vrutů se pohybuje kolem 50ti let.
  • Šetří životní prostředí – Zemní vruty, na rozdíl od betonu neobsahují žádné anorganické sloučeniny, které by nepříznivě působily na okolní prostředí.

Publikováno: 28. 05. 2022

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Alena Švandová