Jak dlouho trvá založení firmy a kolik vás bude stát?

Psal se rok 2011 a Evropská komise vyzvala členské státy, aby přijaly opatření vedoucí k výraznému zkrácení doby a snížení nákladů potřebných pro založení nové společnosti. Ani po deseti letech však Česká republika (byť v roce 2016 přijala novelu o soudních poplatcích) nedokázala vytvořit prostředí, ve kterém by mohly podnikatelé začít s činností dostatečně rychle a za adekvátní vstupní investici. Naštěstí se nabízí i jiný postup – založení s.r.o. na míru či koupě již fungující firmy. Čistě teoreticky by mělo založení nové společnosti s ručením omezeným trvat tři pracovní dny a vyjít pouze na ekvivalent částky 100 eur. Zní to dobře, ovšem realita bývá zcela odlišná. Skutečná částka za administrativní kolečko vychází zhruba ba dvojnásobek. Za nějakých 5-6 tisíc skutečně můžete firmu založit – jenomže pouze za předpokladu, že půjde o jednoduché „eseróčko“ a nedopustíte se žádné zásadní chyby, která by proces zabrzdila a prodražila.

Co se týče délky procesu, o třech dnech si v tuzemských podmínkách můžete nechat jen zdát. Světová banka Doing Business 2020 uvedla, že v České republice trvá založit firmu v průměru 24,5 dne. Pravdou je, že lhůta zahrnuje také dobrovolnou registraci k DPH, která je nejdelší z jednotlivých fází. Přesto byste měli počítat s tím, že vám vyřízení formalit zabere dva až tři týdny.

Jenomže co když chcete podnikat mnohem dříve a bez rizika jakéhokoliv „zádrhelu“, který by mohl vaše podnikání nepříjemně zabrzdit? Obraťte se na někoho, kdo nabízí založení firmy či prodej již fungující firmy.

Zápis do OR do 48 bez rizika?

Ano, i takovéto husarské kousky jsou pro některé odborníky každodenní rutinou. Pokud neradi riskujete a rádi byste s podnikáním začali co nejdříve – a za bezkonkurenční cenu, využijte bohaté zkušenosti odborníků z firmy sidlomat s.r.o.

Stovky založených společností a více než tisícovka poskytnutých virtuálních sídel jsou dostatečnou garancí, že do světa byznysu vklouznete dostatečně rychle i vy. Nová firma může být vaše za přibližně 5 pracovních dní – a nově se může v obchodním rejstříku objevit již do 48 hodin.

Další možností je koupě tzv. ready made společnosti. Jejím majitelem se můžete stát za 24 hodin. Získáte společnost s historií, a tím i lepší výchozí pozici při jednání s bankami a investory.

Bližší informace o založení a prodeji společností najdete na sidlofirmypraha5.cz. Zároveň se nezapomeňte informovat o výhodách, které vám může přinést sídlo firmy v Praze.

Publikováno: 24. 11. 2021

Kategorie: Podnikání v ČR

Autor: Alena Švandová