Jak se správně starat o pánský oblek?

Lidé si často myslí, že životnost obleků je závislá na materiálu a ceně. Jenomže to není tak úplně pravda. Velký podíl na životnosti obleku máte vy sami. Pokud oblek nosíte denně a špatně ho skladujete, nemůžete čekat, že by vám vydržel na věky. Máme proto pro vás pár tipů, které vám pomohou udržet oblek jako nový.
 1. Oblek věšte na ramínko

Ideálně na takové, které má rozšířenou oblast ramen. Jinak může dojít k deformaci. Nepřehazujte sako přes židli ani křeslo, po delší době by ztratilo fazonu a vy byste v něm mohli vypadat jako hadrový panák.
 1. Vyhněte se pomačkání saka

Pokud víte, že budete déle sedět, sundávejte si sako. V autě cestou do práce či v kanceláři. Zkrátka vždy, když není nutné ho mít oblečené.
 1. Po příchodu domů nechte oblek vyvětrat

Oblek nikdy neukládejte po příchodu domů do skříně. Sako i kalhoty pověste na věšák. Oblek nechte pár hodin, nejlépe přes noc zavěšený v průvanu nebo nad topením. To pomáhá zbavení se pachů z restaurace nebo odjinud.
 1. Používejte kartáč nebo lepicí čističe

Ty jsou ideální pro rychlé očištění obleku od chlupů domácích mazlíčků, vlasů nebo prachových smítek. Nepoužívejte vlhké hadříky nebo houby, ty by mohly zanechat stopy.
 1. Chraňte oblek před deštěm

Vždy noste deštník nebo plášť do deště. Kyselý déšť smíchaný s částečkami prachu může zanechat na obleku stopy. Pokud i přesto promoknete, oblek pověste na věšák a nechte pořádně proschnout.
 1. Pokud nosíte obleky denně, střídejte alespoň dva

Střídáním vám oba obleky déle vydrží a nebudou vypadat brzy obnošeně. Nezapomeňte si obleky posílat do čistírny, aby se vám nestalo, že nebudete mít ani jeden čistý oblek.
 1. Pánský oblek je možné čistit pouze v čistírně

Obecně stačí nosit oblek do čistírny pouze jednou až dvakrát ročně. To samozřejmě neplatí v případě každodenního nošení obleku. Zvláště v letních měsících, kdy se člověk více potí, je potřeba oblek čistit častěji. Intervaly mezi čištěním můžete prodloužit tím, že necháte na oblek aplikovat apretaci. Apretace vytvoří na obleku transparentní vrstvu, která chrání oblek před nečistotami a také se postará o to, že se nebude oblek tolik muchlat.
 1. Oblek nikdy neperte v pračce ani ručně

I kdybyste se polili pitím a chtěli mokrým hadříkem skvrnu jemně vyčistit, nedělejte to. Vždy oblek nejdříve nechte proschnout a potom ho zaneste do čistírny.
 1. Oblek nežehlete

Na látce by vám od žehličky zůstaly lesklé stopy, a to i při žehlení přes hadřík. Pokud chcete narovnat běžné pokrčení nebo zvýraznit klopy, použijte horkou páru, vlákna se narovnají do původního stavu. Pokud to nepůjde, je čas zanést oblek do čistírny.
 1. Skladujte oblek v ochranném obalu

Pokud nenosíte oblek často, skladujte ho v obalu, v opačném případě byste ho po půl roce mohli vytáhnout a rovnou vyhodit do popelnice. Před uložením oblek zavěste na vhodné ramínko, vyvětrejte, odstraňte prachové nečistoty, lupy, vlasy, chlupy… Pokud je oblek hodně zašpiněný, pošlete ho do čistírny. Zkontrolujte, kapsy saka i kalhot, že neobsahují žádné těžké předměty a dejte do obalu. Obal tak bude chránit váš oblek před prachem, pachy, šatními škůdci i světlem. Pokud si dáte na skladování obleku záležet, pak si buďte jisti, že jej po vytažení bude jako nový.
 1. Jak cestovat s oblekem?

Oblek při cestování nenechávejte jen tak na věšáku nebo v tašce. Před cestou uložte oblek do ochranného obalu. Ten můžete přeložit napůl, nosit jako tašku a kdekoli zavěsit. Pokud letíte letadlem a není taková možnost, uložte oblek do kufru, ale jako poslední věc a dbejte na to, aby bylo vše složeno rovně.

Publikováno: 01. 07. 2020

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Alena Švandová