Tipy pro aktivní relaxaci aneb Jak načerpat energii po náročném pracovním týdnu

Stres je sice přirozenou reakcí organismu, ale pokud se ho nenaučíte zvládat, může vést k řadě fyzických i psychických problémů. Pokud máte stresující zaměstnání, je důležité se naučit „vypnout“, to jak psychicky, tak fyzicky.

Je pro vás obtížné se po práci zbavit stresu?

Podívejme se na několik způsobů, jak můžete zvládnout stres a uvolnit se po náročném týdnu v kanceláři. Když si dopřejete čas a prostor, který potřebujete k odbourání stresu, umožníte svému tělu a mysli mnohem svěžejší vstup do dalšího pracovního týdne.

Cvičte pomalé a hluboké dýchání

Zpomalení a prohloubení dechu může výrazně snížit pozornost, i kdyby to mělo být jen na několik minut. Pokud máte problém se po práci uvolnit, zvažte zavedení dechových cvičení hned po příchodu domů - pomohou vám odbourat stres.

Věnujte se meditaci

Meditace má nespočet výhod. Mimo jiné pomáhá soustředit se na přítomnost, zvyšuje sebeuvědomění a podporuje kreativitu. Kromě toho vám může pomoci snížit stres – díky meditaci se psychicky odpoutáte od práce a čas strávený doma si skutečně užijete.

Jděte na procházku nebo výlet

Jedním z nejlepších prostředků proti stresu je pohyb. A nemusíte být přitom ani profesionální sportovec, cvičení vám prospěje i tak. Byť jen desetiminutová procházka může zvýšit hladinu endorfinů a pomoci vám cítit se méně ve stresu. Pokud hledáte aktivity po práci, které byste zařadili do svého denního programu, zvažte třeba jen kratší procházku nebo krátký výlet po místní naučné stezce. A pokud se vydáte do přírody, můžete výlet spojit s pozorováním zvěře, a to třeba i v noci. V eshopu pojdnalov.cz prodávají termovize Hikmicro, jež posouvají noční „stalking“ lesní fauny na nejvyšší úroveň. Specializovaný eshop nabízí také techniku dalších osvědčených značek. Například dodávají termovize PARD.

Vyživujte své tělo zdravou stravou

To, co jíte, a to, jak se cítíte, spolu úzce souvisí. Dbejte na to, abyste své tělo i mysl vyživovali zdravými potravinami, které přinášejí tělesné i duševní výhody.

Dopřejte si dostatek kvalitního spánku

Dostatek kvalitního spánku je jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete udělat pro své celkové zdraví. Když budete dodržovat zásady zdravého spánku, budete se pravděpodobně cítit mnohem schopnější zvládat stresové situace. Pokud se po bláznivém pracovním týdnu cítíte maximálně vystresovaní, možná by vaším prvním úkolem mělo být dopřát si regenerační spánek.

Vydejte se mimo město

Někdy prostě potřebujete změnit prostředí. Pokud vás práce stresuje, zvažte dopředu naplánování víkendů, kdy můžete navštívit blízká města nebo turistické stezky. Možná budete překvapeni, jak svěže se budete cítit, až se po víkendu mimo kancelář vrátíte.

Odpojte se od sítě

Podle mnoha studií z posledních let jsou lidé, kteří neustále kontrolují svá elektronická zařízení, e-maily, účty na sociálních sítích a zprávy, v mnohem větším stresu. Být připojený k internetu je sice možná nutné kvůli práci, ale nemusíte to řešit, když jste mimo pracovní dobu.

Socializujte se

Někdy stačí ke snížení hladiny stresu jen pár zábavných aktivit s přáteli. Pokud je vaše práce trvale stresující, zvažte, zda si nevytvořit rutinu setkávání s přáteli. Můžete si zajít na jídlo, na procházku, na bowling nebo na cokoli jiného, co vám pomůže se uvolnit.

Publikováno: 28. 04. 2022

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Alena Švandová