Nízká hladina testosteronu způsobuje zdravotní komplikace včetně poruchy erekce

Testosteron je steroidní hormon, o kterém již bylo napsáno hodně. Přirozeně vzniká ve varlatech a je nezbytný pro budování svalové hmoty, rychlejší spalování tuků a efektivní hospodaření s energií. To ví téměř každý, ale málokdo tuší, co se v organismu děje, když hladina testosteronu klesne. A měli byste se tím vůbec zabývat?

Hladina testosteronu u mužů klesá

Hladina testosteronu u mužské populace je výrazně nižší než kdysi. Jen pro srovnání – současná optimální hranice se pohybuje v rozpětí 300 – 1070 ng/dl, ale ještě před 100 lety byla průměrná hladina 800 – 2000 ng/dl. Jedná se o více než poloviční úbytek a muži, kteří byli by kdysi patřili do průměru, by dnes spadali do skupiny těch nadprůměrných. A ačkoliv jsou statistiky alarmující, nic nenasvědčuje tomu, že by se situace zlepšovala. Naopak – průměr každým rokem klesá, což vede k množství nežádoucím projevům. V praxi se nedostatek testosteronu projevuje menší chutí na sex, problémy s erekcí, ale také nižším počtem spermií. Tím však výčet negativ nekončí. Nízká hladina testosteronu může způsobovat únavu, náladovost, deprese a mimo jiné přibírání na váze. A jedna vědecká studie tvrdí, že muži s nedostatkem testosteronu mají výrazně větší šanci na předčasné úmrtí. Podpora erekce pomocí vhodně zvolených přípravků by proto měla jít ruku v ruce i s celkovou změnou životního stylu.

Co hladinu testosteronu snižuje?

Důvodů snížení hladiny testosteronu je celá řada. Velkou měrou se na tom podílí současné potraviny, které jsou plné škodlivin a zatěžují endokrinní systém. Dále pak špatné stravovací návyky (nedostatek vitamínů a dalších potřebných látek) a minimum pohybu.

Jak hladinu testosteronu zvýšit?

Ideální cestou je změna životního stylu. Tedy důraz na konzumaci „správných“ potravin a více fyzické aktivity. Co se týče zmíněné poruchy erekce, velmi dobře fungují přírodní doplňky stravy, mezi které patří například produkty Merlix. Více se o nich dozvíte na stránkách MerliX.cz.

Publikováno: 18. 11. 2022

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Alena Švandová