Syndrom vyhoření může potkat i vás. Rozpoznejte varovné příznaky včas

Patříte k lidem, kteří nedokážou chvilku v klidu posedět, v práci i osobním životě na sebe kladete vysoké nároky a nejednou vás někdo označil za workoholika? Ať se vám to líbí nebo ne, na chvilku zpomalte. Pokud tak neučiníte, riskujete, že se u vás objeví syndrom vyhoření. Jak se projevuje a proč se stal strašákem moderní doby?

Nejen špičkoví manažeři se mohou setkat se syndromem vyhoření

Máte zaměstnání, které je považováno za bezpečné a poklidné? To ještě nemusí znamenat, že se u vás nemůže vyskytnout obávaný syndrom vyhoření. Často totiž nezáleží na tom, jaké zaměstnání vykonáváte, ale jak velké nároky na sebe kladete vy sami. Aby vám burnout syndrom neproměnil život v peklo, je dobré navštívit například ordinaci psychoterapie Brno dřív, než bude příliš pozdě.

Varovné příznaky indikující burnout

Symptomy, které vám mohou napovědět, že se u vás začíná projevovat syndrom vyhoření, mohou být různé.

Nejčastěji se objevují:

  • poruchy spánku
  • neustálá únava
  • bolesti hlavy a zad
  • ztráta motivace
  • pocit bezmoci
  • podrážděnost


Proč vyhoření nepřehlížet?

Čím déle budete výstražná znamení ignorovat, tím více si zaděláváte na skutečný problém. Zběsilé pracovní tempo a přílišná očekávání od sebe samých vás mohou stát zdraví, a pokud si pauzu nenastavíte dobrovolně, donutí vás zpomalit vaše vlastní tělo. Zpozorujete-li na sobě varovné příznaky, vyhledejte odbornou pomoc co nejdříve. Společně s vyškoleným terapeutem si osvojíte dechová cvičení i prvky Mindfulness a pochopíte, že volný čas je pro vaše psychické zdraví velice důležitý.

Syndrom vyhoření se ve 21. století vyskytuje stále častěji. Pokud jste v práci pod neustálým tlakem, kladete na sebe příliš velké nároky a nedokážete na chvilku zpomalit a vydechnout, patříte k lidem, u nichž je riziko výskytu vyhoření poměrně vysoké. Zpomalte a vyhledejte odbornou pomoc dřív, než nad vámi burnout získá naprostou kontrolu.

Publikováno: 26. 02. 2024

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Petr Havelka