Silniční doprava zásilky: Kdy poslat balík dodávkou?

Silniční přeprava patří mezi oblíbené způsoby dopravy nejen v České republice. Díky své rychlosti a relativně nízké ceně je oblíbená po celé Evropě. Jsou to už tisíce let, kdy první konstruktéři vytvořili lodě schopné zdolávat stovky kilometrů nekonečného moře. Je to teprve několik desítek let, kdy se od země odlepil první komerční letoun. Pevná půda pod nohama nám ale slouží od nepaměti. Pohodlná přeprava zásilek by se bez ní ani v dnešní době neobešla.

Silniční přeprava je velice rychlá

Doby se ale změnily. Místo koňů, mezků a vozíků používáme rychlé dodávky a kamiony s velkou nosností. Díky tomu dokáže řidič zdolat velké vzdálenosti během krátké chvíle. Na mýty o tom, že pozemní přeprava je pomalá, tak můžete zapomenout. Jasně, kvůli celnickým kontrolám, vzdálenostem mnohdy přesahujícím tisíc kilometrů a bezpečnosti samotných řidičů se dodací lhůta často protáhne na několik dní. V rámci naší země a Evropské unie se ale stále jedná o velice efektivní nástroj. V Evropě totiž nalezneme kvalitní infrastrukturu v podobě propojených silnic a dálnic. Při přepravě menších balíčků (v součtu s váhou dopravního prostředku do 3,5 tun) je tedy mezinárodní přeprava zásilek velice rychlá, v některých případech dokonce srovnatelná s tou leteckou. Letadlo vám totiž zásilku nedoručí až k domu. V součtu s nutnými úkony na letišti a následnou přepravou k zákazníkovi se tak dostanete na podobné číslo.

Za několik dní i náklaďákem

Nákladní vůz má oproti svému 3,5 tunovému bratříčkovi jednu nevýhodu - hmotnost a velikost. Rozměry automobilu a váha tak snižují jeho ovladatelnost. Na to samozřejmě myslí i zákony, které omezily jejich rychlost na dálnicích. U větších zásilek tedy počítejte s prodlevou v řádu několika dní. Pozemní přeprava ale stále patří mezi velice oblíbené způsoby dopravy. A není divu. Její výhody jsou nesporné:
  • nižší cena oproti jiným způsobům přepravy,
  • relativně vysoká rychlost,
  • expresní dodání v rámci Evropské unie.

Publikováno: 26. 02. 2020

Kategorie: Podnikání v ČR

Autor: Alena Švandová