S kávou budete produktivnější, ale nesmíte to s ní přehánět

Káva je pro spoustu lidí téměř posvátnou součástí ranní rutiny, ať už si ji vaříme doma, nebo se nemůžeme dočkat každodenní procházky do blízké kavárny pro latté. A probíhající pandemie koronaviru v jistém smyslu náš vztah (a závislost) na kávě a kofeinu prohloubila. Zajímavé výsledky přinesl průzkum americké společnosti Cinch Home Services - oslovila více než 1 000 pijáků kávy ve Spojených státech. 34 % respondentů uvedlo, že během pandemie pilo více kofeinových nápojů než kdykoli předtím, přičemž káva se „samozřejmě“ umístila na prvním místě. Ze zprávy navíc vyšly najevo i další zajímavé skutečnosti. Například to, že zaměstnanci pracující na dálku pijí více kávy než jejich kolegové v kancelářích - každý den zkonzumují v průměru 3,1 šálku oproti 2,5 šálku. Nejoblíbenějšími značkami mezi milovníky kávy se staly Starbucks a The Coffee Bean & Tea Leaf. Někteří Američané však nesahají po druhém nebo třetím šálku kvůli hořké chuti nebo kofeinovému šoku - ve zprávě 28 % respondentů uvedlo, že díky kávě jsou v práci produktivnější. Nicméně s kávou a produktivitou to není tak jednoduché a jednoznačné. Chcete-li ze své kofeinové závislosti vytěžit maximum, musíte to s kofeinem „umět“. Následující tipy by vám měly pomoc k větší produktivitě.

1. Nepijte kávu hned po probuzení

Myšlenka na šálek čerstvé kávy může být někdy jedinou motivací k tomu, abyste ráno vstali z postele, ale pití kávy hned po probuzení může otupit přirozenou hladinu energie ve vašem těle. Podle odborníka na management a behaviorální vědy Daniela Pinka, je nejlepší čas na vypití prvního šálku kávy je asi 60-90 minut po probuzení. Je to proto, že kofein narušuje produkci kortizolu, hormonu, který signalizuje tělu, že má být bdělé a reagovat. Podle jeho výzkumu hladina kortizolu obvykle dosahuje vrcholu kolem 8:30. Pink tvrdí, že si "lidé ráno dávají šálek kávy téměř otrocky a návykově, je však mnohem lepší nechat kortizol přirozeně vrcholit, a když začne klesat, přijít a zasáhnout ho kofeinovou dávkou v kávě."

2. Výběr správných ingrediencí

Zrnková káva obsahuje různé množství kofeinu v závislosti na způsobu pražení. Pokud se cítíte ospalí a hledáte intenzivnější přísun energie, sáhněte po kávě označené jako "světle pražená". Experti vysvětlují, že čím tmavší kávu pražíte, tím více kofeinu se spálí. Pokud vás zajímá, jak probíhá pražení špičkové kávy pod rukama skutečných odborníků, přečtěte si o procesu na stránkách pražírny kávy EBENICA. Je také důležité věnovat pozornost tomu, které kávy jsou v sezóně. Jedině tak získáte nejlepší chuť a adekvátní obsah kofeinu. Nechcete-li riskovat, že při výběru sáhnete vedle, nakupujte tam, kde nabízejí nejlepší kávu - v pražírně. Podle některých odborníků však dokonalý šálek kávy závisí méně na použitých zrnech a více na jiné složce: na vodě. Něco na tom bude, vždyť více než 98 % šálku překapávané kávy tvoří právě ona životodárná tekutina. Takže pokud máte špatnou vodu, budete mít špatnou kávu. Ať už připravujete studenou kávu nebo konvici horké kávy, měli byste vždy používat filtrovanou vodu.

Vyzkoušejte "nappucino" – kávu a šlofíka

Ze několika nezávislých studií uskutečněných v Anglii a Japonsku vyšlo najevo, že pokud si bezprostředně před zdřímnutím dáte kávu a spíte maximálně 20 minut, dokážete se na práci soustředit lépe, než kdybyste si dali běžného šlofíka nebo jen vypili kávu. Vědecký základ kávového šlofíku je logický: spánek snižuje množství adenosinu, chemické látky, která způsobuje pocit únavy, ve vašem mozku a těle. Kofein, jehož účinek se projeví až po 20 minutách, pomáhá adenosin blokovat. Tím, že si na 20 minut zdřímnete, snížíte množství adenosinu ve svém těle a kofeinu dáte méně této chemické látky, se kterou může soupeřit, a tím se stane účinnějším.

Publikováno: 28. 04. 2022

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Alena Švandová