Jak začít v době koronaviru úspěšně podnikat? Zvolte správný obor

Pandemie koronaviru zkomplikovala život mnoha z nás. Pokud pomineme zdravotní stránku a výrazné omezení sociálních kontaktů, jeden z největších dopadů měla na ekonomiku celého světa. Mnoho lidí přišlo o práci, a co víc – velká část oborů na dlouhou dobu ztratila na atraktivitě. Podnikat ve službách si teď jen tak někdo netroufne, zvlášť pokud je nemůže nabízet pomocí online prostředí. Jak tedy vybudovat úspěšnou firmu v době koronaviru a který obor je pro to vhodný?

Koronavirus vs. podnikání 1:0

Obory z oblasti gastronomie, cestovatelského ruchu a služeb spojenými s péčí o klienta (kadeřnictví, kosmetické salony, masérství, tetovací salony) v roce 2020 a v prvním čtvrtletí roku 2021 zažily obrovský šok. Po většinu času jim byl zamezen provoz a ušlé zisky se šplhají do výšin.

Někteří podnikatelé museli již definitivně ukončit své podnikání a samozřejmě i zaměstnanci tuto ránu silně pocítili.

Začít podnikat v době, kdy koronavirus stále dost komplikuje život nás všech, zní téměř jako bláznovství nebo alespoň velká utopie. Opak však může být pravdou. Nepříznivé situace přece tvoří ty nejsilnější osobnosti a pokud vás chytá podnikatelská chuť, možná právě nastal ideální čas pro založení vaší firmy či živnostenského oprávnění. Stačí si jen umět vybrat vhodný obor k podnikání.

Prosperující obory, které koronavirus neoslabil

Některé oblasti sice stagnují a nijak valně neprosperují, avšak stále existuje poměrně velké množství oborů, kterých se pandemie příliš nedotkla, ba dokonce začaly prosperovat ještě o kousek víc.

Mezi takové stálice, které neohrozí snad žádná ekonomická nerovnováha, patří obor účetnictví. Velké, střední i malé firmy a také velké množství živnostníků neustále potřebuje své šikovné účetní, které se jim postarají o veškerou účetní agendu. Práce tedy mají stále dostatek a to jak mzdové účetní, tak daňoví specialisté apod.

V oboru účetnictví také můžete poměrně snadno začít podnikat i přesto, že jste se této oblasti nikdy nevěnovali. Stačí absolvovat rekvalifikační kurz účetnictví, který patří mezi jeden z nejméně časově náročných rekvalifikačních kurzů. Je vhodný i pro úplné začátečníky a na základě osvědčení o rekvalifikaci si můžete založit živnost pro tento obor. O klientelu jistě nebudete mít nouzi.

Mezi další prosperující obory, které jsou vhodné k podnikatelské činnosti, patří pozice spojené s technologiemi a internetem. Například webdesignéři, IT technici nebo online marketéři na hodnotě vůbec neztratili. Neustále někdo potřebuje sestavit web či e-shop nebo propagovat firmu profesionálním způsobem. Ve všech těchto oblastech se velmi snadno můžete stát podnikatelem na plný úvazek. Vybudovat úspěšnou společnost vás sice ze začátku bude stát trochu sil, času a energie, ale výsledky se velmi brzy začnou projevovat.

Jak na úspěšné podnikání?

Založit firmu a dovést ji k vytyčenému cíli – to je sen každé podnikatelské duše. Jak vysoké cíle si stanovíte záleží pouze na vás, ale jedno je jisté: úspěšné podnikání potřebuje dostatek času a péče.

Pokud se rozhodnete pro dráhu podnikatele, máte dvě možnosti. Buď můžete založit vlastní firmu (s. r. o.) nebo vám postačí živnostenský list. Každý z modelů má svá pro a proti. Podnikání za pomoci firmy je vhodné pro střední a větší záměry, kdy je vhodné myslet na ochranu majetku, potřebujete zaměstnance nebo se neobejdete bez velkých prostor například pro uskladnění zboží apod. Živnostenské oprávnění zase využijete spíše pro menší podnikatelský záměr, kdy pouze chcete pracovat na vlastní pěst, nemusíte mít nikoho k ruce a celý proces si zvládnete obstarat bez větších potíží sami.

Prvním krokem je tedy volba vhodného a v současné době prosperujícího oboru. Poté si rozmyslete, jaký model podnikatelské činnosti se pro danou oblast lépe hodí a jaké vám přináší výhody. Dle toho již můžete buď vyrazit na živnostenský úřad, nebo poněkud složitější cestou založit celou firmu.

Následuje důležitá část procesu, a to shánění prvních zakázek (či klientů). Nepsaným pravidlem bývá, že sehnat prvních pár z nich je nejtěžší a poté už to jde samo. Toto kouzlo tkví v referencích, které obdržíte právě od těch prvních odvážlivců, kteří s vámi chtějí spolupracovat. Jejich doporučení vám může zajistit další a další zakázky. Také po osmělení s prvními odběrateli již víte, jak na to a celkově si více věříte.

Pamatujte, že krize občas potkají každého a je dobré s nimi počítat i v rezervách. Přejeme mnoho štěstí do budoucích podnikatelských dní.

Publikováno: 06. 05. 2021

Kategorie: Podnikání v ČR

Autor: Alena Švandová