Jak získat lukrativní sídlo společnosti?

Virtuální sídlo nebo virtuální kancelář je služba určená podnikatelům. I v tuzemsku nabývá na oblibě. Co je její podstatou?

Co je virtuální sídlo?

Prakticky se jedná o pronajímání konkrétní adresy. Tu poskytovatel virtuálního sídla zpravidla za určitý měsíční či roční poplatek pronajímá právnické osobě.

V principu však nedochází k žádnému fyzickému využívání konkrétních prostor. Řada podnikatelů je totiž pro reálný výkon činnosti vůbec nepotřebuje. Typicky se jedná o ty, kteří pracují z domova, navštěvují coworkingová centra, případně jsou v kontaktu s klienty, například přímo u nich doma.


Dána je obliba virtuálního sídla tím, že právnické či fyzické osoby nemohou dle platné legislativy bez svého sídla vůbec existovat. Řeší tak, jak si potřebnou adresu obstarat. Nejlevnější bývá zejména pro živnostníky nechat si sídlo ve vlastním bytě, to ale odborníci příliš nedoporučují.

Znamená to především, že se dobrovolně vzdáváte svého soukromí a odhalujete, kde bydlíte. Virtuální kancelář vám naproti tomu pomůže oddělit soukromé a pracovní aktivity.

Je virtuální sídlo legální?

Řada podnikatelů se zřízení virtuálního sídla firmy obává. To je ovšem zcela zbytečné, takovýto postup je naprosto legální. A to jak podle občanského zákoníku, tak i podle živnostenského zákona. Občanský zákoník sídlo definuje jednoduše jako adresu zapsanou v obchodním rejstříku.

Ovšem pozor, všech povinností souvisejících se sídlem zcela zbaveni nebudete. Objekt, kde je zapsáno, musí být řádně označen, a to názvem, jménem, příjmením a identifikačním číslem konkrétní firmy. Tento údaj musíte i nahlásit na sociální správu a zdravotní pojišťovnu a samozřejmě i na finanční úřad.


Pozor, legislativa také uvádí, že nejen úřady, ale i kdokoli další se může na podnikateli domáhat informace o skutečném sídle, pakliže je odlišné od toho uváděného. Stejně tak má být umožněn kontakt s veřejností i státními úřady, přebírání a včasné přeposílání korespondence. Na žádost musíte prokázat i právní důvod pro užívání prostor.

V čem tkví výhody virtuálního sídla

Jedná se o ekonomický způsob umožňující finanční úspory za administrativu firmy. V případě, že čas od času reálné prostory potřebujete využít, máte možnost si společně s virtuálním sídlem také například pronajmout zasedací místnost nebo kancelář. Např. zde.

Ta bývá plně vybavená a dostatečně reprezentativní. Stejně tak k virtuálnímu sídlu patří i další doplňkové služby, jako je třeba příjem, třídění a přeposílání pošty, ale také příjem telefonních hovorů. Součástí může být dokonce i vedení účetnictví.

Další předností je poskytnutí sídla společnosti je i jeho reprezentativní charakter. Zejména společnosti, které původně vznikly na malých městech, ocení virtuální sídlo v Praze a dalších větších městech. Především pro zahraniční partnery bývá takové pojetí srozumitelnější.

Publikováno: 29. 11. 2023

Kategorie: Podnikání v ČR

Autor: Petr Havelka