Jak snížit spotřebu papíru (nejen) v kanceláři?

Nadešel čas chovat se zodpovědně vůči planetě. Spousta firem v posledních letech přechází na "zelenější režim", což v praxi znamená aplikaci různých opatření, které mají za cíl snížit celkový dopad podnikání na životní prostředí. Možností, jak učinit byznys šetrnějším, je opravdu mnoho. Začít můžete například tím, že sníte spotřebu papíru v kanceláři. Následující způsoby jsou jednoduché a efektivní.

Digitalizace dokumentů

Ukládání dokumentů na server nebo do cloudového systému je ekologické řešení, které navíc může zvýšit produktivitu kanceláře. Pomocí digitálního archivu budete mít všechny soubory uspořádané a uložené podle svých představ. Zaměstnanci k nim tak budou mít non-stop přístup, a navíc budou v bezpečí.
Tip: Když už jednou za čas tisknout musíte, udělejte to levněji. Věděli jste, že náplně do tiskárny - například tonery Epson, můžete mít téměř za hubičku? Zaměřte se na sortiment tzv. kompatibilních tonerů. Výše úspory závisí na zvoleném typu náplně. V průměru se však jedná o desítky procent oproti ceně originálu. Například za některé tonery Xerox ušetříte téměř 90 %!

Přechod na digitální výkaznictví

Vykazování je jednodušší, když jsou záznamy vedeny v rámci digitálního systému. Software může nabídnout standardní reporty doslova na několik kliknutí, a mimo to mohou uživatelé nahlížet na přehledy v reálném čase, a tím si reporty přizpůsobit. Jinak řečeno - digitální výkaznictví šetří čas, peníze a zvyšuje přesnost.

Tisk na obě strany papíru

Pokud potřebujete tisknout, tisk na obě strany papíru výrazně sníží plýtvání papírem. Ve skutečnosti může ušetřit až 50 % nákladů na papír. Oboustranný tisk šetří peníze za nákup papíru i za jeho skladování a odesílání.

Kupujte recyklovaný papír

Nákup recyklovaného papíru šetří energii, snižuje emise skleníkových plynů a udržuje volné místo na skládkách pro jiné druhy odpadu, které nelze recyklovat. Měli byste také zvážit nákup papíru vyrobeného z konopí, organické bavlny nebo z předem recyklovaných materiálů, což jsou alternativy, které by také mohly přispět ke snížení produkce papíru. Šetřením papíru možná nezachráníte svět, ale dodržováním výše uvedených tipů pro snížení spotřeby papíru v kanceláři podpoříte udržitelný rozvoj.  

Publikováno: 21. 07. 2021

Kategorie: Kancelář

Autor: Alena Švandová