Jak se jednoduše a přitom efektivně chránit před koronavirem?

Přestože jsou již k dispozici vakcíny, preventivní ochrana před koronavirem se stále jeví jako nejefektivnější možnost. Odborníci apelují, abychom udělali všechno pro to nepřijít s virem kontaktu. Jak na to? Držte se následujících pravidel a buďte v bezpečí.

Jak ochránit své nejbližší?

Především tím, že výrazně omezíte kontakt s okolím. Pokud cítíte, že máte horečku, změřte si teplotu a nechte si udělat test. V případě pozitivity důsledně dodržte všechna karanténní opatření. V rámci prevence nezapomínejte na nošení respirátoru nebo roušky. Skvělou volbou jsou roušky pro snadné dýchání. Najdete je například v e-shopu rouskoshop.cz. Jedná se o výrobky z české republiky opatření antibakteriální textilií. Prodejce nabízí široké spektrum designových dětských roušek, roušek pro muže i ženy.

Jak se chránit?

Vycházejme z předpokladu, že se virus šíří především z člověka na člověka. Proto se ve společnosti ostatních lidí snažte o dodržení doporučené bezpečné vzdálenosti (2 m). Koronavirus se šíří do okolí prostřednictvím kapének, které se do prostředí dostávají kýcháním a kašláním. Nakazit se však můžeme také při kontaktu s infikovaným povrchem – například při cestování v městské hromadné dopravě, případně kdekoliv jinde, kde se běžně pohybují lidé. Virus na površích přežívá několik hodin až několik dní.

Co se dá ještě udělat pro ochranu před covid-19?

Naprosto zásadní je snaha o vybudování akceschopného imunitního systému. Pokud jste vždy nad zdravým životním stylem zavíral oči, je nejvyšší čas na změnu přístupu. Velmi důležité je časté umývání rukou vodou a mýdlem, a to nejméně po dobu 20 sekund – vždy poté, co přijdete domů z veřejného prostranství. Nemáte-li k dispozici mýdlo, použijte dezinfekční prostředek s min. 60 % alkoholu. Neumytýma rukama se nikdy nedotýkejte očí, úst a nosu. Omezte sociální kontakt – minimálně s nemocnými lidmi a v případě podezření na onemocnění neváhejte s otestováním.

Publikováno: 11. 03. 2021 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Alena Švandová