Efektivní podnikání je především o automatizaci a úspoře času

Spousta lidí-nepodnikatelů se mylně domnívá, že podnikání znamená vysoký příjem a ještě větší časovou flexibilitu. Realita je samozřejmě úplně jiná. Některým podnikatelům se sice povedlo dosáhnout bodu, kdy se o firmu téměř nemusí starat, a přesto jim vydělává velké peníze. Naprostá většina podnikatelské veřejnosti naopak pracuje mnohem intenzivněji, než zaměstnanci. Je to i váš případ a netušíte, jak věci obrátit k lepšímu? Máme pro vás několik praktických tipů, které byste neměli nechat bez povšimnutí.

Nezabývejte se zbytečnostmi

Není čas ztrácet čas. Tímto heslem by se měl řídit každý, kdo chce podnikání posunout kupředu. Seznamte se s problematikou tzv. mezního užitku a ujasněte si, které činnosti pro vás mají ekonomický smysl – a které jsou naopak zbytečné nebo finančně podhodnocené.

Otevřete dveře moderním technologiím

Žijeme v době digitalizace a automatizace. Podnikový informační systém se stal naprostou samozřejmostí společností, které to s podnikáním myslí byť jen trochu vážně. Menší firmy si zpočátku vystačí i s méně robustním řešením, jak je přehledný ekonomický software – i ten je však vhodné vybírat s ohledem budoucí rozvoj. Dobrou volbou jsou například české modulární ERP RIS od vývojáře Saul IS. https://www.youtube.com/watch?v=acC991sM9cY

Nedělejte mikromanagement a naučte se delegovat

Andrej Babiš dělá mikromanagement. Daný styl řízení spočívá v nadměrných důrazech na detaily a přehnané kontrole. Snažte se těmto praktikám předcházet a dejte svým zaměstnancům více svobody. Naopak se začněte plně soustředit na hlavní úkoly. A činnosti, které můžete převelet na někoho jiného, okamžitě delegujte. Nebojte se ani outsourcingu. S trochou štěstí najdete šikovné lidi, kteří udělají vaši práci kvalitněji a levněji. Budete mít díky nim volnější ruce a zvládnete mnohem více – pro vás důležitější – práce.

Publikováno: 02. 12. 2021 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Podnikání v ČR

Autor: Alena Švandová