CFD kontrakty otevírají dveře burzovních trhů i chudším investorům. Jaká jsou rizika?

Obchodování s akciemi se během pandemie koronaviru stalo megapopulární. Jenomže není dostupné pro každého. V tomto směru jsou pro tradery s menším vstupním kapitálem lepší volbou CFD. O co se jedná, jaké jsou jejich výhody a negativa? Důležité informace najdete v tomto článku.

Co je to CFD?

Zkratka CFD znamená „contract for difference“ – kontrakt pro vyrovnání rozdílů. Oproti běžnému nákupu podkladového aktiva (akcie, kovu, komodity…) jde tedy pouze o nástroj pro spekulování na pokles či růst ceny, nikoliv o fyzické vlastnictví podkladového aktiva. Prostřednictvím CFD je možné obchodovat s akciemi, ale i s dalšími finančními nástroji, jako jsou měnové páry (forex), akciové indexy a komodity.

Jaké má CFD výhody?

CFD umožňuje spekulování na růst i pokles ceny instrumentů. Tzv. shortování je sice možné také v případě akcií, ale ne vždy. V praxi to znamená, že v případě, kdy obchodník očekává růst ceny daného instrumentu, si otevře nákupní (long) pozici. Když cena skutečně vzroste, vydělá. Při očekávání poklesu ceny si otevře prodejní (short) pozici. Mezi nesporné výhody obchodování CFD patří výrazně nižší náklady (oproti obchodování s fyzickými instrumenty), ale také nabídka dostupných nástrojů. Další výhodou (a současně rizikem, ale o tom níže) je pákový efekt. Díky tomu mohou obchodníci realizovat transakce i navzdory malého objemu vlastního kapitálu. Obecně je uzavírání obchodů velmi jednoduché a CFD takřka dokonale reflektuje podkladové aktivum. Pravidla nejsou standardizovaná – jednotliví brokeři je mají nastaveny individuálně.

Jaké má CFD nevýhody?

Na první pohled se CFD trading jeví jako dokonalý způsob obchodování. Zájemce o tento revoluční finanční derivát by si však měl uvědomit i reálná rizika. Individuální podmínky brokerských společností kladou na obchodníky vysoké nároky ohledně výběru platformy. Především v souvislosti s velikostí spreadu (poplatku). Někteří brokeři např. vyžadují také poplatky za držení pozic přes noc a další druhy poplatků – proto si nejdříve ujasněte, jakým způsobem budete obchodovat a podle toho si vyberte vhodného partnera. A konečně pákové obchodování. Stejně jako se násobí zisk, dochází ke znásobení ztráty. Jinými slovy – na CFD můžete hodně vydělat i prodělat. Podle ČNB je obchodování ztrátové pro 74-89 % retailových investorů.

Publikováno: 24. 08. 2021

Kategorie: Investování

Autor: Alena Švandová