Zemědělský gigant Agrofert

Asi těžko byste v posledních letech hledali známější firmu, pokud jde o to, jak se o ní mluví. Agrofert je holdingem, o kterém se mluví hlavně v souvislosti s jeho majitelem Andrejem Babišem. My se na firmu podíváme z obecného hlediska. Začít je rozhodně třeba tím, že Agrofert je firmou, která vznikla v polovině roku 2000 a jejím zakladatelem je právě známý politik Andrej Babiš. Tomu se povedlo z firmy vytvořit skutečný gigant, jelikož v tomto konkrétním holdingu je aktuálně více než 250 společností.

Jaké jsou oblasti podnikání koncernu Agrofert?

Už název může celkem lehce napovídat, o jaký konkrétní směr půjde. Je to oblast zemědělství, stejně jako oblast potravinářství. Nejde ale o zaměření jediné. Firma Agrofert je totiž známá i v souvislosti s chemickým průmyslem, je známá také z oboru lesnictví, technologií, pozemní techniky, nebo obnovitelných zdrojů. Záběr jako takový je tedy celkem široký. Tomu ostatně odpovídají i obrazy, které přesahují sumu 150 miliard korun českých ročně.

Nejenom v ČR, ale také v zahraniční

I když je Agrofert známým tuzemským gigantem, neznamená to, že své aktivity směřuje výhradně do naší země. Musíme říci, že řada firem v tomto holdingu zapojených je také ze zahraničí. A to nejenom z evropských zemí, jako je třeba Polsko, Maďarsko, nebo Nizozemsko. Rozhodně nelze zapomínat také na Čínu, kde má Agrofert nějaké ty firmy.

S firmou jsou spojovány i kontroverzní kroky

O tom, že se jedná o jednu z největších tuzemských firem, o tom rozhodně není pochyb. Ve známost vešla jak s ohledem na svou velikost, tak i proto, že se s firmou Agrofert spojuje řada kontroverzních věcí. Mezi hlavní, které nelze opomíjet, je třeba zničení úrody u konkurenčních firem, nebo povinnosti spojení s dodávkou kuřat. Známou kauzou je ale i situace spojovaná s manipulací ohledně státních zakázek, které se týkaly České pošty a společnost Agrotec.

Publikováno: 29. 12. 2017

Kategorie: Podnikání v ČR

Autor: Alena Švandová