Fond kvalifikovaných investorů: Co je to a jak do nich vstoupit?

Movitější a zkušenější investoři mohou svoje peníze vložit do tzv. Fondu kvalifikovaných investorů. O co se jedná a jaké jsou podmínky pro vstup do nich? Fondy kvalifikovaných investorů v posledních letech patří mezi další populární možnosti, jak můžete nechat svoje peníze vytvářet další kapitál. Pro vstup do tohoto fondu ale existují přísné podmínky. Zákonná hranice pro vstup do tohoto fondu totiž činí jeden milion korun. Pokud tolik peněz máte k dispozici, pak pro vás budou následující informace užitečné.

Kdo je to kvalifikovaný investor?

Tento pojem budí respekt. Mělo by se totiž jednat o někoho, kdo má dostatečné zkušenosti a znalosti k tomu, aby mohl smysluplně investovat s velkým kapitálem. V praxi vám ale „postačí“, abyste do fondu vložili minimálně 3,2 miliony korun. Následně musíte čestně prohlásit, že rozumíte všem rizikům spojeným s danou investicí a že máte dostatečně zkušenosti s investováním. Případně si vystačíte s milionem korun a důkazem, že investice odpovídá vašemu finančnímu zázemí, cílům a zkušenostem. Tato opatření slouží k ochraně stávajících i budoucích investorů. Pro fond kvalifikovaných investorů je totiž klíčové, aby do něj přispívali pouze lidí, kteří těmto investicím skutečně rozumí. Výše zmiňované požadavky ale nejsou jednotné pro všechny. Fondy si totiž mohou určit vlastní požadavky.

Do čeho investují?

Oproti klasickým otevřeným podílovým fondům mají kvalifikovaní investoři mnohem širší možnosti a volnější ruce. Zájemcům tak mohou nabídnout mnohem větší diverzifikaci (rozložení) investice a s tím spojené snížení rizika. Fondy kvalifikovaných investorů tak mohou vkládat svoje peníze do velkého množství aktiv, u kterých by měl otevřený fond problém s jejich oceněním. Jde zejména o fondy s nemovitostmi, případně jejich správu a pronájem či financování developerských projektů.

Publikováno: 05. 02. 2020 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Finance

Autor: Alena Švandová