4 tipy, jak snížit náklady ve firmě

Firemní kasička není bezedná. A i kdyby byla, bylo by hloupé rozhazovat finanční prostředky, jako kdyby rostly na stromech. Pokud již nějakou dobu podnikáte, pak moc dobře víte, že peníze na stromech nerostou a má je jen ten, kdo si je dokáže vydělat. Jen kdyby nebyly tak vysoké režijní náklady… Naštěstí pro vás existuje spoustu možností, jak je stlačit na minimum.

1. Naučte se nakupovat ve velkém a v akci

Pokud jde o spotřební materiál a kancelářské potřeby, najděte si spolehlivého dodavatele, který vám nabídne množstevní slevu. A když budete nakupovat do zásoby v době, kdy je zboží v akci, ušetříte dvojnásobně. Bez ohledu na to, zda jsou to tužky, papíry, náplně do tiskárny nebo jiný sortiment, naučte se nákupy plánovat.

2. Nekupujte nekvalitní zboží

Za některé věci se vyplatí zaplatit o něco více, protože od nich vyžadujete trvanlivost. Třeba takové kobaltové vrtáky nebo strojní závitníky – určitě chcete, aby je zaměstnanci nemuseli měnit častěji, než je nezbytně nutné. Tak se poohlédněte po zboží, které se vyznačuje nadprůměrnou kvalitou. Z dlouhodobého hlediska na nich ušetříte, protože nebudete muset nakupovat tak často jako v případě levnějšího, ale méně kvalitního sortimentu.

3. Neplaťte za zbytečnosti

Určitě platíte za věci, které ve skutečnosti příliš nepotřebujete. Může to být leasing za nevyužívané auto, ale také pronájem kanceláře, i když většinu času pracujete z domova. Jakmile tyto položky vyškrtnete, vaše cash flow si oddechne.

4. Udělejte si pořádek v zaměstnancích

Pokud u vás ve firmě pracují lidé, kteří nemají během pracovní doby do čeho píchnout, dejte jim více úkolů nebo zvažte zkrácení pracovních úvazků. A v případě, že naopak vůbec nestíháte a ztrácíte spoustu času operativou, hledejte asistenta. Zastane za vás rutinní práci a vám zbude čas na core byznys.

Publikováno: 28. 06. 2021

Kategorie: Finance

Autor: Alena Švandová