Repasované servery jsou levné, spolehlivé a výkonné

Potřebujete nové servery, ale zarazily vás ceny hardwaru? Nemáte-li k dispozici dostatečně velký rozpočet, případně jen nechcete zbytečně utrácet za něco, co můžete sehnat výrazně levněji, vydejte se cestou repasovaných serverů. Zájem o tento typ zboží v České republice výrazně stoupá a ročně se ho prodá za více než 50 milionů korun jen u tuzemských prodejců. Odborník na segment repasovaných severů Miroslav Holeček (ATICOM) uvedl, že poptávku po repasovaných serverech zvedá rozšířující se virtualizace. Soudí tak dle nejčastějších konfigurací. Jeho e-shop czech-server.cz nejčastěji přijímá objednávky na repasované servery s 12 fyzickými jádry a 128 GB RAM. Typickým zákazníkem je středně velká firma, vývojář či poskytovatel aplikací. Repasované servery se do prodeje a dostávají v podobě barebonů (mají pouze procesor a paměť), konkrétní konfiguraci provádí náš zákazník.

Proč si Češi repasované servery tak oblíbili?

Zájem o repasované servery je v podstatě logický. Češi jsou známí svým přístupem k nakupování, kde prim hraje nejlepší poměr ceny a kvality. Repasované servery jsou přitom k mání za velmi příjemné ceny - v případě nákupu většího počtu serverů tak může zákazník ušetřit desítky až stovky tisíc korun. Holečkův ATICOM v minulosti vykupoval především servery ze zahraničních firem. V poslední době se však v nabídce objevuje zejména hardware původem z ČR. Najdete v ní servery Dell, HP, IBM, Fujitsu a SUN

Nákup v českém e-shopu je praktičtější

Zahraniční prodejci repasované techniky sice nabízí servery za o něco nižší ceny, ale přesto většina zákazníků nakupuje v českých e-shopech. Důvod je prostý – specializovaný tuzemský prodejce nabízí široké spektrum služeb, které zahraniční e-shop poskytovat nemůže. Konkrétně jde o předprodejní poradenství a zprovoznění serveru přímo u klienta v serverovně.

Publikováno: 01. 08. 2018 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Finance

Autor: Alena Švandová

Tagy: jak ušetřit za server | repasované servery