Domy a novostavby - rekonstrukce starého nebo stavba nového bydlení

Rozhodujete se mezi starším domem a novostavbou? Obě možnosti mají své nesporné výhody. Do staršího domu se můžete nastěhovat prakticky okamžitě. Novostavbu si zase můžete vyšperkovat do posledního detailu. Potřebujete slyšet více argumentů pro a proti? V tom případě jste tady správně. V našem článku si můžete přečíst hlavní výhody a nevýhody obou možností. Budete tak mít lepší představu o tom, co každá z variant obnáší. Stanovíte si priority a zvolíte si variantu, která přesně splňuje vaše očekávání.

Domy a novostavby - která varianta je finančně výhodnější?

Nelze generalizovat. Každou nabídku domu k prodeji je nutné posuzovat zcela individuálně. Rekonstrukce starého domu vás klidně může stát víc než stavba nového. Záleží na mnoha faktorech, které musíte před koupí zohlednit. Na druhou stranu na specifickém realitním trhu může být koupě starého domu mnohem výhodnější než stavba nového. Jedná se především o oblasti, kde je velmi málo volných stavebních pozemků. Navíc jsou zde stavební pozemky extrémně drahé. V takové situaci si snadno spočítáte, že je výhodnější koupit starší dům a rekonstruovat. V Praze se v některých případech dokonce vyplatí starý dům úplně zbourat a postavit na pozemku dům nový. Aktuální situace na vašem lokálním realitním trhu je rozhodně jeden z rozhodujících faktorů výběru.

Hlavní výhody a nevýhody rekonstrukce staršího rodinného domu

Staré domy mají své nepopiratelné kouzlo a v některých případech dokonce i historickou hodnotu. Rekonstrukce může staršímu domku vdechnout nový život. Můžete získat klenot, který si budete moct přizpůsobit ke svému obrazu  a v rámci vašeho rozpočtu.  Ovšem můžete si také  pořídit černou díru na peníze. Při výběru starší stavby proto musíte být velmi obezřetní a také pečliví.

Výhody rekonstrukce

  • Nižší cena starší nemovitosti.
  • Bydlet můžete prakticky ihned a rekonstruovat postupně podle vaší finanční situace.
  • Na přilehlém pozemku (zahradě) jsou již vzrostlé stromy.

Nevýhody rekonstrukce

  • Celkové náklady na rekonstrukci budou pravděpodobně vyšší, než vaše původní odhady při koupi. V některých případech mohou dosáhnout astronomických částek.
  • Dispozice domu vám nemusí vyhovovat.
  • Staré domy jsou energeticky neúsporné. Ve většině případů spadají do energetické třídy G (mimořádně nehospodárná budova).

Hlavní výhody a nevýhody stavby nového domu

S ohledem na vaše finanční možnosti si můžete postavit vytoužený domov, který je vám doslova šitý na míru. Výsledkem by mělo být maximálně komfortní bydlení. Výhody novostavby

Nevýhody novostavby

  • Vysoká pořizovací cena.
  • Na dům velmi dlouho čekáte (i několik let).
  • Vaše zahrada bude holá.

Nepodceňujte odhad celkových nákladů

Toto je velmi zásadní pravidlo, které platí pro obě možnosti stejně. V obou případech totiž kupci a stavebníci dělají tutéž chybu. Při rekonstrukci i stavbě je nutné mít finanční rezervu. Jen málokdy je cena rekonstrukce a stavby konečná. Počítejte s neočekávanými překážkami, opravami a různými doplatky. Pokud je váš rozpočet velmi napnutý, riskujete, že stavbu či rekonstrukci nedokončíte, protože vám dojdou peníze.

Novostavba nabízí komfortní řešení. Úspěšná rekonstrukce často závisí na schopnostech a nadšení majitelů

Srovnali jsme hlavní výhody a nevýhody rekonstrukce starého domu a stavby nového. Novostavba je finančně náročnější a na přestěhování do vlastního si budete muset počkat i několik let. Pokud budete rekonstruovat, můžete se nastěhovat prakticky ihned. Celkové náklady na rekonstrukci se vám mohou ale výrazně prodražit, protože můžete objevit spoustu skrytých vad. A kterou možnost si zvolíte vy a proč? Pokud už máte rekonstrukci, nebo stavbu nového domku za sebou, podělte se s námi o vaše osobní zkušenosti. Nelitujete svého rozhodnutí?

Publikováno: 30. 11. 2020

Kategorie: Finance

Autor: Alena Švandová