7 trendů v testování softwaru, které byste měli znát

Odvětví testování softwaru prošlo v průběhu let výraznou proměnou. Testování softwaru se vzhledem ke svému významu v dnešním světě rychle rozvíjí. Znalost současného a budoucího stavu odvětví pomůže testerům softwaru udržet si konkurenceschopnost.

Každý tester softwaru musí znát nejnovější trendy v oboru testování softwaru, aby si udržel náskok před konkurencí. V tomto článku se seznámíte s některými nejpopulárnějšími trendy v oblasti testování softwaru.

1. Využití umělé inteligence

Jednou z nejvlivnějších změn, která by mohla změnit budoucnost testování softwaru, je využití umělé inteligence (AI). Tato technologie má významný dopad na mnoho průmyslových odvětví po celém světě. Očekává se, že odvětví testování softwaru se díky integraci umělé inteligence výrazně zlepší, protože urychlí procesy a maximalizuje efektivitu.

AI bude mít zásadní význam při sběru dat během testování softwaru a také způsobí revoluci ve způsobu, jakým testeři softwaru využívají shromážděné informace. To může vést ke zvýšení produktivity, vyšší kvalitě softwaru a mnoha dalším výhodám pro softwarový průmysl.

2. Zvýšená poptávka po kybernetické bezpečnosti a dodržování rizik

Kybernetická bezpečnost je v posledních letech hlavním problémem podniků v různých odvětvích. Pro testery softwaru je zásadní zajistit, aby neexistovaly žádné bezpečnostní chyby, které by mohli zneužít kyberzločinci. Bezpečnostní testování je stále populárnější a je pravděpodobné, že tomu tak bude i později.

Průzkum naznačuje, že výdaje firem na kybernetickou bezpečnost by mohly dosáhnout závratných výšek  kvůli pravidelným únikům dat v posledních letech. Jako profesionál v oblasti testování softwaru je velmi důležité zajistit, aby vaše bezpečnostní systémy byly aktuální.

3. Automatizované testování mobilních aplikací

V posledních letech došlo k prudkému nárůstu používání mobilních aplikací. Výzkum naznačil, že globální trh s mobilními aplikacemi dosáhne úctyhodné hodnoty. Bezpečnost však zůstává významným problémem a má dopad na odvětví mobilních aplikací.

Bude požadavek na testování mobilních aplikací větší než kdykoli předtím. Je to dáno také tím, že přístup k platformě pro automatizované testování se stal jednodušším. Vývojáři softwaru tak mohou rychle testovat mobilní aplikace a dosáhnout požadované kvality.

Pro vývojáře softwaru může být obtížné vytvořit aplikaci, která splňuje potřeby trhu, aniž by ji otestoval. Navíc ruční testování aplikací může být zastrašující úkol. Automatizované testovací nástroje naštěstí tento proces zjednodušily, a proto se dnes mobilní aplikace testují více než kdykoli předtím.

4. Rostoucí poptávka po testování velkých objemů dat

Podniky všech typů zpracovávají při své činnosti data různých druhů a velikostí, přičemž nejvýznamnějším z nich jsou big data. V současné době jsou big data populárnější než kdykoli předtím. Používá se téměř ve všech průmyslových odvětvích na světě. Shromažďování těchto strukturovaných i nestrukturovaných dat vyžaduje komplexní testování.

Testování softwaru s využitím velkých objemů dat bude i nadále oblíbenou činností testerů, protože firmy se snaží využívat data k vytváření efektivních tržních strategií a zlepšování svého cílení. Proto se očekává, že později bude zvýšená poptávka po testování velkých dat.

5. Automatizované testování bez kódu

V dnešním odvětví testování softwaru se stále častěji používají nástroje pro automatizované testování, které nevyžadují žádné kódování. To znamená, že vývojáři softwaru nepotřebují k vytvoření testovacích případů žádné znalosti kódování. Kromě toho jim tyto nástroje pomohou zkrátit čas potřebný k provedení testů, které se provádějí více než jednou.

V softwarovém průmyslu zvýší využívání bezkódových nástrojů pro automatizované testování. Skutečnost, že přezkoumávání testovacích případů je jednodušší, vede lidi k tomu, aby je více přijímali. Softwaroví testeři také hledají způsoby, jak zvýšit efektivitu a šetřit zdroje pomocí automatizovaného testování bez kódu.

6. Směs DevOps a Agile

Většina organizací v dnešní době silně spoléhá na postupy DevOps a Agile a dává jim přednost. Jak víte, DevOps je proslulý svou spoluprací mezi odděleními. Agilní přístup je naopak nezbytný pro vývoj a testování softwaru. Kombinace obou umožňuje mnohem snazší nasazení a týmovou práci než dříve.

Odvětví testování softwaru se v budoucnu pravděpodobně setká s větším výskytem tohoto trendu. Důvodem je skutečnost, že vývojáři chtějí jak zvýšit kvalitu svých produktů, tak zvýšit rychlost jejich výroby. Kombinace technologií DevOps a Agile bude pro podniky přínosná, protože jim ušetří značné množství peněz a zvýší jejich produktivitu, což z ní činí velmi žádaný trend.

7. Rostoucí poptávka po testování IoT

V posledních letech zaznamenal internet věcí obrovský rozvoj. Díky technologickému pokroku je internet věcí stále populárnější. Je však nutné tato zařízení otestovat, abyste se ujistili, že fungují hladce a bezpečně bez jakýchkoli potenciálních bezpečnostních hrozeb.

S tím, jak se internet věcí (IoT) stává stále běžnějším, roste i požadavek na testování těchto zařízení. V současné době není možné nasadit zařízení internetu věcí, aniž by bylo zajištěno, že splňují určité normy. Testování zařízení internetu věcí se v budoucnu pravděpodobně stane významnějším trendem, protože jej zavádí stále více společností, aby zajistily bezpečnost a spolehlivost svých produktů.

Závěr

Je jasné, že testování softwaru je v dnešní době nezbytnou součástí práce vývojáře. To pomáhá zaručit, že výrobky uvolněné pro veřejnost splňují průmyslové normy kvality. Jako vývojář softwaru je důležité být informován o současných trendech a o tom, jaká je budoucnost softwarového průmyslu.

Tento článek se zabýval významnými trendy, které lze očekávat později. Většina těchto trendů se již projevuje, zatímco některé teprve převládnou. Pokud si je budete uvědomovat a včas je využijete, pomůže vám to udržet si náskok jako vývojáři a testerům softwaru.

Pro testery softwaru je důležité, aby věnovali čas poznávání technologií, jako je internet věcí (IoT), a potřebě testování zařízení IoT. Kromě toho by měl člověk pochopit, jak umělá inteligence (AI) ovlivní testování softwaru, aby byl na budoucnost připraven.


Publikováno: 19. 02. 2023

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Tereza Jirátová

Tagy: software | testování