I na řemeslníky spadá povinnost evidovat své tržby. Ideální je přenosné řešení

I když se datum spuštění posledních dvou vln elektronické evidence tržeb vlivem pandemie přesunul o pár měsíců, přesto ti, kterých se to má týkat, nelení a kupují si pokladny či zařízení, skrze která budou moct posílat údaje o platbách v hotovosti svému správci daně. Generují si EET certifikáty Leeto, pod kterými budou platby registrovány, respektive evidovány, a čekají, až bude poslední vlna elektronické evidence spuštěna. Tato vlna se týká už i řemeslníků, a to nezávisle na tom, jestli se jedná o instalatéry, zedníky, hodinové manžele nebo elektrikáře či malíře pokojů a topenáře.

Pro řemeslníky je elektronická evidence tržeb jenom další přítěží, bohužel. Přesto s tím nelze nic dělat a musí se přizpůsobit nařízení, které vláda vydala. Většina z nich se však ptá, co je pro ně nejlepší. Jestli vůbec existuje nějaké řešení, které by pro ně bylo vhodné. A jedno takové existuje – pro řemeslníky je vůbec nejlepší takzvané přenosné řešení čili přenosný systém.

Řemeslníci mají rovnou tři možnosti

Jelikož není možné, aby účtenka byla zákazníkovi vydána zpětně či poslána e-mailem, hledají řemeslníci vhodné řešení situace. Tímto řešením je takzvané přenosné řešení, jak již bylo zmíněno, Řemeslníci mají aktuálně rovnou tři možnosti. A sice mohou mít registrační nebo dotykovou pokladnu, pokud mají vyšší počet tržeb. Zákazníky je možné díky této pokladně odbavit poměrně svižně, a to díky zabudované tiskárně účtenek.

Druhou možností je aplikace v mobilu, což se hodí pro řemeslníky, kteří mají jenom několik účtenek denně. K mobilní aplikaci si však je třeba pořídit přenosnou tiskárnu, jinak se účtenka k zákazníkovi bohužel nedostane.

A třetí možností je stát se součástí takzvaného zvláštního režimu EET, kdy je možné vypisovat účtenky ručně. I když je s tím větší papírování, ocení to především řemeslníci, kteří neevidují tolik plateb nebo kteří nemají tolik plateb v hotovosti.

U zvláštního režimu se však musí splnit několik podmínek

Do zvláštního režimu se však nedostane každý řemeslník. Je nutné splnit rovnou tři podmínky, a sice obrat nesmí být vyšší než 600 tisíc ročně, daný podnikatel nesmí být plátcem DHP a musí mít pod sebou maximálně dva zaměstnance.

Publikováno: 30. 07. 2020 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Podnikání v ČR

Autor: Alena Švandová