Co byste měli vědět o dluhopisech, než do nich začnete investovat?

Dluhopisy patří k velice populárním a žádaným investičním nástrojům, které představují efektivní zhodnocení finančních prostředků. Jejich značnou výhodou, díky které si získaly oblibu investorů, je jejich investorská nenáročnost. Investice do dluhopisů totiž nevyžaduje žádné významné odborné znalosti a lze investovat i s nižším kapitálem než je tomu u jiných investičních alternativ. Pokud jste se i vy rozhodli znásobit své úspory pomocí dluhopisů, pak byste měli znát několik základních faktů.

Jak dluhopisy fungují?

Dluhopisy lze zjednodušeně chápat jako formu financování, kterou použije vláda, firma či obec, když potřebuje zajistit finanční prostředky a nechce použít úvěr od bankovní společnosti. Vydá tak určité množství cenných papírů neboli dluhopisů a nabídne je k prodeji. Investor, který si dluhopis pořídí, získá nárok na pravidelné vyplácení uvedeného úroku. Na konci doby platnosti dluhopisu je následně investorovi vrácena celá investovaná částka. Splatnost dluhopisu se většinou pohybuje mezi 3–5 lety, čímž spadá investice do dluhopisů mezi krátkodobé investice.

Rozdělení dluhopisů

Na trhu existuje několik druhů dluhopisů, které se značně liší ve výši zhodnocení a také míře bezpečnosti. Nejčastější dělení dluhopisů je podle emitenta neboli vydavatele dluhopisů do tří základních kategorií:
  • státní dluhopisy (stát),
  • komunální dluhopisy (města či obce) a
  • korporátní dluhopisy (firmy).
Dále sem lze zařadit také bankovní dluhopisy, které jsou podkategorií korporátních dluhopisů, zaměstnanecké dluhopisy a pokladniční poukázky. Velké pozornosti investorů se těší především státní a korporátní dluhopisy, které jsou na trhu nejdostupnější.

Hlavní výhody a nevýhody dluhopisů

Každý investiční nástroj s sebou přináší pozitivní i negativní aspekty. Státní a firemní dluhopisy jsou v porovnání velmi odlišné. Státní dluhopisy lze považovat za jednu z nejbezpečnějších forem investování, jejich značnou nevýhodou je však minimální zhodnocení vložených peněz, které v podstatě nepřekročí 2 %. V době vysoké inflace jsou dluhopisy ČR z hlediska výnosu nevýhodné. Oproti tomu je pro korporátní dluhopisy typické vysoké zhodnocení, které se pohybuje většinou v rozmezí 5 až 10 %. Jedná se však o rizikovější typ investice, tudíž je třeba být dostatečně obezřetný při výběru firmy a vybírat pouze prověřené společnosti. Jednou z prověřených společností je například firma Europa Investment Property, která disponuje prospektem ČNB.

Publikováno: 05. 02. 2020 / Aktualizováno: 25. 06. 2023

Kategorie: Finance

Autor: Alena Švandová